Jak uśpić dziecko? – część 1

Jak uśpić dziecko? – część 1

Podobno są dzieci, które zasypiają same w swoim łóżeczku… 🙂 Jeśli mieliście to szczęście i trafił Wam się taki egzemplarz, ten wpis z pewnością nie jest dla Was! Mój synek też zasypiał sam w łóżeczku. Przez jakieś trzy dni, kiedy jeszcze byliśmy w szpitalu… Oboje z mężem patrzyliśmy na jego słodką twarzyczkę i nie posiadaliśmy się z radości, że trafiło nam się tak spokojne dziecko! Ale, jak to w życiu bywa, sielanka nie trwała długo. Synek wyczuł moment, kiedy poczułam się odrobinę lepiej aby odkryć przed nami swój prawdziwy temperament. Trochę sobie żartuję, ale jeśli też macie wrażenie, że Wasze dziecko „woli” płakać ze zmęczenia, niż zasnąć, a do tego im bardziej jest zmęczone, tym jeszcze trudniej je uśpić – zapraszam do lektury.

Dzisiaj usypianie synka wydaje mi się dziecinnie prostym zadaniem. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy większość kobiet, dopóki nie urodzą swojego pierwszego dziecka, nie ma zbyt wiele kontaktu z noworodkami i niemowlakami. A przynajmniej nie na tyle, aby nabrać doświadczenia, koniecznego do zajmowania się dzieckiem. Tak było i w moim przypadku, i to mimo posiadania dwóch młodszych sióstr. Ale z powodu tego, że dzieląca nas różnica wieku nie jest zbyt duża, niewiele pamiętam z okresu, kiedy były naprawdę małe.

Czego nie wiedziałam o śnie dziecka

Po pierwsze, moim najważniejszym odkryciem było, że takie malutkie dziecko potrzebuje 5, 6, (a czasem, jeśli są wyjątkowo krótkie, jeszcze więcej) drzemek w ciągu dnia! Wcześniej nie miałam o tym zielonego pojęcia, gdyż z opowieści moich rodziców pamiętałam jedynie tyle, że „nigdy zbyt długo nie spałam, ucinałam sobie jedną, 40-minutową drzemkę w południe”. Kolejnym zaskoczeniem było dla mnie to, że jeśli mój syn sam nie zaśnie, to wcale nie oznacza, ze nie chce mu się spać – po prostu jego układ nerwowy jest na tyle nie dojrzały, że nie umie się sam wyciszyć. W takiej sytuacji to na rodzicu spoczywa obowiązek pilnowania, aby okres między jedną drzemką a drugą nie był zbyt długi, a dziecko nie stało się tak przemęczone, że wszelkie próby uśpienia były jeszcze trudniejsze.

Ile snu potrzebuje dziecko?

No dobrze, wiemy już, że aby uśpić dziecko, nie może ono być zbyt zmęczone. Ale w takim razie, jak długie powinny być okresy między jedną drzemką a drugą? Nie jestem zwolenniczką sztywnego harmonogramu dnia, ale do momentu, kiedy mój synek przeszedł na jedną drzemkę, starałam się brać pod uwagę zalecany „czas aktywności” i w naszym przypadku świetnie się to sprawdzało. Poniżej zamieszczam tabelkę, na którą natknęłam się na amerykańskim blogu i która, zwłaszcza na początku, była bardzo pomocna.

WiekLiczba drzemekDługość jednej drzemkiCzas aktywnościLiczba godzin nocnego snuLiczba godzin snu na dobę
0-6 tygodni4-815min – 4h45min – 1h8-14h14-18h
6 tygodni – 3 miesiące3-430min – 2h1h – 1h45min8-13h11-15h
3-6 miesięcy31-2h2h9-12h12-14h
6-9 miesięcy31-2h2-3h9-12h12-14h
9-12 miesięcy21-2h3h10-12h12-14h
12-18 miesięcy1-21-2h3,5-4h10-12h12-14h
18 miesięcy – 3 lata11-2hNA10-12h11-14h

Źródło: https://www.preciouslittlesleep.com/

W moim przypadku ta tabelka to już była połowa sukcesu. A o konkretnych metodach usypiania, opowiem w kolejnej części wpisu. 🙂Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *